"Kayıp Ülke" gençlere yol haritası çiziyor

Popüler Haber - Halis Bilgi

  /   700   /   26 Nisan 2015, Pazar

Yeni Şafak
 Yazdır

MGV Yayınları'ndan çıkan kitabını Mavi Marmara Şehidi Furkan Doğan'a, öğrencilerine ve dünyanın bütün gençlerine ithaf eden Akyüz, büyük boşlukta olduğuna her gün şahitlik ettiğini söylediği gençler için bir şey yapmak gerek diye yola çıktığını ifade ediyor.

“18 yaşında olsaydınız neler yapardınız” sorusunun cevaplarından ortaya bir kitap çıktı

  
310 şair, yazar, gazeteci, karikatürist ve entelektüel “18 yaşında olsaydınız neler yapardınız” sorusunu cevapladı. Ortaya çıkan kitap “Kayıp Ülke”, gençlere bir yol haritası sunmanın yanısıra yazarların iç dünyasını da anlatıyor.
Şu an 18 yaşında olsaydınız neler yapardınız? Eyyüp Akyüz, bu soruyu 310 şair, yazar, gazeteci, karikatürist ve entelektüee sormuş ve ortaya Kayıp Ülke gibi arşivlik bir eser çıkmış. MGV Yayınları'ndan çıkan kitabını Mavi Marmara Şehidi Furkan Doğan'a, öğrencilerine ve dünyanın bütün gençlerine ithaf eden Akyüz, büyük boşlukta olduğuna her gün şahitlik ettiğini söylediği gençler için bir şey yapmak gerek diye yola çıktığını ifade ediyor.
DİVAN ŞİİRLERİNİ EZBERLERDİM
Altı yıllık bir çalışmanın neticesinde okurla buluşan Kayıp Ülke çok sayıda yazara yönlendirdiği soruyla, gençlere bir yol çizmenin yanı sıra bize onların da iç dünyasını açmış oluyor. Yedi Güzel Adam'dan biri olan yazar Rasim Özdenören, şu an 18 yaşında olsa, favori yazarlarını o yaşta hatmetmeyi isteyeceğini söylüyor ve ekliyor; “Bizim divan şairlerimizin belli başlı ürünlerini ezbere söylemek isterdim. İbni Arabî'yi, İmamı Rabbani'yi kendi dillerinden yutarcasına okumak isterdim. Namazlarımı geciktirmek istemezdim.” Zeki Bulduk ise “Öykü okur, öykü yazar, hatimlere katılır, Ali Şeriati okur, yurttan uzaklaştırılır, inşaata gider, âşık oldum zanneder, kimselerin gitmediği kütüphanelerdeki dergileri hatmeder, alınamayan ve çalınamayan kitapları borç harç alırdım"diyor.
HAYATIN ANLAMINI BULURDUM
Öyküleri, romanları ve dil üzerine eleştirileriyle tanınan Feyza Hepçilingirler, “Birkaç yabancı dili, “mükemmel” denecek derecede öğrenmeye çalışırdım" derken yazar İskender Pala da “Mutlaka 2 yabancı dil öğrenirdim” diyor. Yazar İsmail Kılıçarslan'ın yapacakları ise biraz muzip; "Sersem sepelek serazad serserilik" sözleriyle anlatıyor 18 yaş isteklerini. Mustafa Miyasoğlu ise, “Hayatın, yaratılışın anlamını araştıran, bu sorunun cevabını veren kitaplar ve yazarlar okurdum. Sonra da makul bulduğum cevaba göre yaşamak isterdim” diyor.
Dünyanın sadece Batı olmadığını unutmazdım
Şair Haydar Ergülen interrail ile dünyayı gezerdim ve dünyanın Batı'dan ibaret olmadığını unutmazdım derken “Sigara içiyorsam derhal bırakır ve bir daha elimi bile sürmezdim” demeyi de ihmal etmiyor. İhsan Deniz de dünyayı gezmek isteyenlerden. Mehmet Açar da Ergülen gibi “Fırsat buldukça spor yapar, çok daha az sigara içer ve genç bir bedene sahip olmanın tadını çıkartırdım” diyor.  

Yorumlar