Mağduriyet maddi mi? Manevi mi?

Popüler Haber - Örnek

  /   562   /   15 Temmuz 2014, Salı

Ajanslar
 Yazdır

Türkiye'deki 150 bin 176 mahkûmun 63 bin 742'si evli. Hapishanelerde 2 bin 186 kadın ve 61 bin 556 erkek evli tutuklu varken, 17 bin 689 mahkûm da boşanmışlardan oluşuyor

Hükumet mahkum yakınlarını maddi destek için harekete geçti

  Hükumet, ihtiyaç sahibi mahkum yakınlarına maddi destek için harekete geçti. 
İhtiyaç sahibi ve çocuklu mahkum ailelere yardım ve destek hareketiyle yola çıkan hükumet, ihtiyaç sahiblerine 559 tl tutarında maddi destek sağlayacak. Hükumetin yaptığı bu çalışma önemli bir boşluğu doldursa da mahkumların sadece maddi ihtiyaçlarının olmadığı, manevi yardımlara daha fazla muhtaç oldukları biliniyor. 

Sabah’ta yer alan habere göre program ihtiyaç sahibi olduğu saptanan mahkûm eşlerine çocuklarının bakımı için kullanılmak üzere aylık 550 lira tutarında "aile yanında destek yardımı" yapılmasını içeriyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncelikle Adalet Bakanlığı'nın verdiği veriler doğrultusunda 63 bin 742 evli mahkum arasından çocuklu ve ihtiyaç sahiplerini saptayacak. İhtiyacı olduğu belirlenen ailelere çocukları için "aile yanında destek" yardımı yapılacak. Aile ve Adalet Bakanlıkları'nın yürüttüğü ortak çalışmayla, mahkûmların dışarıdaki eş ve çocuklarına devlet tarafından maddi yardım sağlanacak.

Adalet Bakanlığı tarafından şimdiye kadar sadece mahkûm ailelerinin müracaatları halinde yapılan yardımların kapsamı böylelikle genişleyecek ve sistematik hale gelecek. İki Bakanlık, önümüzdeki günlerde imzalayacakları protokolle yeni uygulamayı hayata geçirecek.

Proje oldukça yerinde. Uzmanlar konuya olumlu baksa da, mahkum yakınlarının mahkumla birlikte manevi ihtiyaçları dikkate alarak düzenlemelere eklemeler yapılmasına vurgu yapıyorlar. Mahkumun , cezaevinde tutuklu bulunduğu süre içerisinde toplumun, onlara bakışı ve ön yargılı yaklaşımları, iş baş vurusu yapılması halinde bu ön yargılar sonucunda iş taleblerinin geri çevrildiği çok sık yaşanıyor.

63 BİN EVLİ MAHKÛM VAR

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün 1 Temmuz 2014 tarihli verilerine göre Türkiye'deki 150 bin 176 mahkûmun 63 bin 742'si evli. Hapishanelerde 2 bin 186 kadın ve 61 bin 556 erkek evli tutuklu varken, 17 bin 689 mahkûm da boşanmışlardan oluşuyor. Ayrıca bin 791 çocuk da annesiyle birlikte hapishanede kalıyor.

Aile Bakanlığı, evli mahkûmlar arasından çocukların saptanması sonrasında hanelere tek tek ulaşarak ihtiyaç belirlemesi yapacak. Bunun ardından ise yardım süreci başlayacak.


  

Yorumlar